Vår underbara kontaktperson i Ystad Carina Björk ställde upp och representerade Gyncancerförbundet på detta event….
”Bli en del av en kväll fylld av engagemang och hopp – YIF mot cancer!
Torsdagen den 27 februari är det dags för en av säsongens mest betydelsefulla matcher – herrarnas välgörenhetsmatch mellan Ystads IF och OV Helsingborg, ett riktigt skånederby! I år är temat en självklarhet. Cancer berör oss alla, och just nu kämpar vi extra nära denna kamp. Därför går årets insamling till förmån för Cancerfonden – och vi behöver din hjälp!
Vi vill fylla arenan med energi, engagemang och gemenskap – och ge alla patientföreningar en unik möjlighet att nå ut. Som en viktig del av denna kväll erbjuder vi er en kostnadsfri plats där ni kan möta vår publik, informera och inspirera, sälja merchadise göra aktiviteter. Ta med er ett bord (eller låna av oss), en roll-up eller annat material och var på plats från kl. 17.00 när vi öppnar dörrarna.
En kväll med mening Förutom en spännande match kommer vi att lyfta viktiga frågor om cancer genom intervjuer och samtal både innan och under halvtid. Vi vill skapa en arena där vi tillsammans kan sprida kunskap, engagemang och hopp.
Vill ni vara med? Anmäl er senast den 10 februari så att vi kan planera ytorna på bästa sätt. Vi hoppas att ni ser värdet i denna kväll och väljer att delta. Tillsammans gör vi skillnad!
YIF mot cancer – vi ger oss aldrig. Tillsammans kämpar vi på planen i 60 minuter – för dem som kämpar en livstid.
För frågor och anmälan, vänligen kontakta mig på:
—————————————————
Bengtåke Wahlberg
Ystad IF Handbollsförening